Arts, Sciences, Lettres

Onderscheiding van de Société Académique “Arts, Sciences, Lettres” te Parijs

In 2007 werd Ad van Pelt onderscheiden door de Société Académique d’Éducation et d’Encouragement “Arts, Sciences, Lettres” te Parijs, wegens zijn verdiensten voor de Franse orgelcultuur.
De officiële uitreiking in Nederland vond plaats na een orgelconcert in de Petruskerk te Woerden, uiteraard met veel Franse muziek op het programma.
De Médaille Bronze werd uitgereikt door Loes Ypma, wethouder van Cultuur van de gemeente Woerden.
Het Diplôme Bronze werd overhandigd door Marieke Stoel, organiste van de Houtrustkerk te Den Haag.
De onderscheiding werd toegekend voor de organisatie en uitvoering van de integrale orgelwerken van meerdere Franse componisten, zoals Boëllmann, Clérambault, Couperin, Franck, De Grigny, Du Mage en Pierné. 
Op dit moment is de uitvoering van de complete werken voor harmonium en orgel van Lefébure-Wély en Dubois voor een groot deel voltooid.

De pagina’s van de festivalcomponisten van de afgelopen jaren kunt u hier bereiken:

Geboren voor 1750Geboren na 1750
Clérambault
Couperin
De Grigny
Du Mage
Berlioz
Boëllmann
Dubois
Franck
Lefébure-Wély
Pierné

Bovendien werd de Franse onderscheiding toegekend voor de organisatie van een groot aantal concerten met werken van andere Franse componisten. Een selectie van de werken van Franse componisten, uitgevoerd tijdens de concerten van de verschillende festivals te Woerden en omgeving kunt u hier vinden: werken van Franse componisten.

Deze prijs werd toegekend aan de volgende Nederlandse organisten:

Nr.OrganistJaarMedaille
1Feike Asma (1912-1984)1964, 1975Zilver, Verguld
2Simon C. Jansen (1911-1980)1971Zilver
3Wim van der Panne (1930-1989)1971Zilver
4Jean Wolfs (1927-2003)1972Zilver
5Ber Joosen (1924-2004)1974Zilver
6Louis Toebosch (1916-2009)1977Zilver
7Ben van Oosten (1955)1980, 1987, 1998Brons, Zilver, Verguld
8Jaap Hillen (1923-2008)1983Zilver
9Folkert Grondsma (1944-2000)1983, 1992Brons, Zilver
10Herman van Vliet (1941-2018)1983, 1991, 1998Brons, Zilver, Verguld
11Albert de Klerk (1917-1998)1984Zilver
12Johann Th. Lemckert (1940)1985Zilver
13Piet van der Steen (1943)1985, 1998Zilver, Verguld
14Stoffel van Viegen (1916-1988)1988Zilver
15Charles de Wolff (1932-2011)1988, 1998Brons, Zilver
16Geert Bierling (1956)1989Zilver
17Jos van der Kooy (1951)1989, 2000Zilver, Verguld
18Ton van Eck (1948)1990, 1999, 2006Brons, Zilver, Verguld
19Klaas Jan Mulder (1930-2008)1990, 2005Zilver, Verguld
20Thijs Kramer (1938-2021)1991Zilver
21Jaap Kroonenburg (1948)1991, 2005Zilver, Verguld
22Koos Bons (1921-1996)1992Zilver
23Aad van der Hoeven (1941)1992Zilver
24Henk Klop (1946-2017)1992Zilver
25Jan van Westenbrugge (1948)1992Brons 
26Dirk S. Donker (1941)1993Zilver 
27Peter Eilander (1957)1993, 2006Brons, Zilver
28Margreeth Christina de Jong (1961)1994Zilver 
29Ewald Kooiman (1938-2009)1995Verguld
30Hendrik Kooiker (1948)1995Zilver
31Sander van Marion (1938)1996, 2003, 2012Zilver, Verguld, Goud
32Petra Veenswijk1996Zilver
33Henk G. van Putten (1946)1997Zilver
34Anton Doornhein (1960)1997, 2004Brons, Zilver
35René Verwer (1953)1999, 2010Zilver, Verguld
36Bram Beekman (1949-2016)2000Zilver
37Willem Tanke (1959)2000Zilver
38Gemma Coebergh (1945)2000Zilver 
39Christine Kamp (1966)2002Zilver
40Gerrie Meijers (1961)2002Zilver
41Tjeerd van der Ploeg (1958)2002Zilver
42Jan Verschuren (1962)2002Zilver
43Aart Bergwerff (1961)2003Zilver
44Theo Jellema (1955)2003Zilver
45Gijsbert Lekkerkerker (1947)2003, 2014Zilver, Verguld
46Jan van Wingerden (1950)2003Zilver
47Albert van der Hoeven (1963)2004Zilver
48Fons Pieters (1951)2004Zilver
49Dirk Out (1949)2005Zilver 
50Leo van Doeselaar (1954)2006Zilver
51Jan Hage (1964)2006Zilver
52Gert Oost (1942-2009)2007Zilver
53Susanna Veerman (1975)2007, 2013Zilver, Verguld
54André de Jager (1964)2007, 2014Brons, Zilver
55Marieke Stoel (1956)2007Brons
56Ad van Pelt (1960)2007Brons
57Hayo Boerema (1972)2009Zilver
58Aart de Kort (1961)2009Zilver
59Everhard Zwart (1958)2009Zilver
60Gonny van der Maten (1959)2009Brons
61Gustaaf Schulz (1957)2010Brons
62Wim Does (1964)2013Zilver
63Arjan Breukhoven (1962)2014Zilver
64Erik Jan Eradus (1980)2014Zilver
65Ton Reijnaerts (1955)2014Zilver
66Simon Stelling (1957)2017Goud
67Ad van Sleuwen (1950)2018Verguld
68Jos Laus (1953)2019Verguld

Bovendien aan de volgende Nederlandse personen:

Nr.NaamJaarMedaille
1Marius Monnikendam (1896-1977),
Nederlands gedelegeerde van “Arts, sciences, lettres”;
Componist
ca. 1965Zilver, Verguld
2Henk Badings (1907-1987), componist1965
3Jan Masséus (1913-1999), componist1972Zilver
4Jo Ivens (1927-2022), dirigent1974Zilver
5Pieter Baak (1949-2022), concertorganisator1980, 1989,
1999, 2010
Brons, Zilver,
Verguld, Goud
6Gérard van Blerk (1924-1997), pianist1982
7Marius Borstlap (1907-2001), muziekdocent, koordirigent1982
8Miene van Erven (1936-2012),
adjunct-directeur Brabants Conservatorium
1982
9Johannes Petrus Laro (1927-1992), componist, dirigent1982
10Ruud van der Meer (*1936), bariton1982
11Hella Haasse (1918-2011), schrijfster1984Zilver
12Wouter van Gool (1911-1990),
Nederlands gedelegeerde van “Arts, sciences, lettres”
1988Zilver
13Jan W. van Spronsen (1928-2008),
Nederlands gedelegeerde van “Arts, sciences, lettres”;
Redacteur “De Orgelvriend”
1988, 2008Zilver, Goud
14Klaas Schippers1989, 2004Brons, Verguld
15Marieke Bouman-Sweers (*1933), beeldend kunstenaar1996Zilver
16Vincent de Vries (*1969), organist te Seoul, Zuid-Korea2003Zilver
17Roelofje van Opzeeland (*1942),
beeldend kunstenaar; dichter
2003, 2007,
2013
Brons, Zilver,
Verguld
18Wyneke Jordans (*1953), Pianiste2006Zilver
19Piet Bron sr., voor het bijeenbrengen
van de werken van F.A. Guilmant
2009Brons
20Lieke van Vliet-Domburg, Festivo cd-label2009Brons
21Jaap Snijder (*1966), kunstschilder2012Zilver
22Mayke Rademakers (*1968), celliste2014Zilver
23Matthijs Verschoor (*1955), pianist2014Zilver
24Egbert Jan Louwerse (*1975), fluitist2015Zilver
25Mirsa Adami (*1975), pianiste2015Tin
26Vincent Hildebrandt (*1954), publicist, organistor2016Zilver
27Chris Faddegon (*1954), promotor Franse orgelkunst2017Verguld
28Daan Manneke (*1939), componist2018Zilver

Verklaring van de Medailles:
Médaille Bronze = Brons ; Médaille d’Etain = Tin ; Médaille d’Argent = Zilver ; Médaille Vermeil = Verguld Zilver ; Médaille d’Or = Goud ; Médaille de Platine = Platina

Mogelijk is deze lijst nog niet compleet. Wilt u daarom aanvullingen en correcties even doorgeven? 
Meer informatie is te vinden in dit artikel op Wikipedia: Arts, Sciences et Lettres

Recente uitvoeringen

Ook de afgelopen jaren stonden regelmatig composities van Franse componisten op de programma’s van het Bach en Mozartfestival (alleen de meest recente uitvoering staat hier vermeld)

2022
Pierre du Mage : Prélude et Fugue, uit Premier Livre d’Orgue
Théodore Dubois : Communion (nr. 37 uit 42 Pièces)
César Franck : Cantabile
Louis Léfebure-Wély :
– Élévation, uit Six Morceaux (opus 38, nr. 2)
– Élévation ou Communion, uit L’Organiste moderne, livraison 2
Ad van Pelt, orgel
César Franck :
– Prélude, Fugue et Variation
– Pièce Héroïque
– Troisième Choral
Charles-Marie Widor : Andante sostenuto, uit Symphonie Gotique
Maurice Durufé : Sicilienne, uit Suite (opus 5)
Geerten Liefting, orgel
Jean-Philippe Rameau :
– Les tendres Plaintes, uit Pièces de Clavecin (1724)
– L’entretien des Muses, uit Pièces de Clavecin (1724)
Frank Elshout, piano
Théodore Dubois : Prélude, uit Dix Pièces Nouvelles (1921)Gerben Budding, orgel
César Franck : Andantino en sol mineur (CFF 54)Jeroen de Haan, orgel
César Franck : Panis angelicus, uit Messe à trois voix (FWV 61)Lutherse Cantorij Woerden
o.l.v. Jeroen de Haan
Sander van den Houten, orgel
Jean-Adam Guilain : Suite du second tonGerard de Wit, orgel
Marc-Antoine Charpentier : Prélude, uit Te DeumCaperata Capelle
o.l.v. Boudewijn Bruil
2021
Gabriel Pierne : Trois Pièces (opus 29)
Louis Vierne : Romance, uit Quatrième Symphonie (opus 32)
César Franck : Deuxième Choral
Geerten Liefting, orgel
Nicolas Lebègue : Trio “Tu solus”, uit Second Livre d’Orgue
Louis-Nicolas Clérambault : Suite du deuxième ton
Ad van Pelt, orgel
César Franck : Premier Choral
Camille Saint-Saëns : Prélude et Fugue en si mineur (opus 99, no. 2)
Louis Vierne : Prélude, uit Première Symphonie (opus 14)
Sander van den Houten, orgel
2020
Gabriel Fauré : Morceau de concoursLisette Baars, fluit
Ad van Pelt, piano
2019
Marcel Grandjany : Rhapsodie pour la harpe (opus 10)Joost Willemze, harp
François Couperin :
– La Florentine, uit Premier Livre de pièces de Clavecin, ordre 2
– Soeur Monique, uit Troisième Livre de pièces de Clavecin, ordre 18
Frank Elshout, orgel
Maurice Duruflé : Requiem (opus 9)Woerdens Kamerkoor
o.l.v. Geerten van de Wetering
Roeland Gerritsen, bas-bariton
Elisa de Toffol, sopraan
Geerten Liefting, orgel
Alexandre Guilmant : Sonate no. 2 en ré majeur (opus 50)Marnix van der Ploeg, orgel
Marcel Dupré : Ave Maris Stella (4 versetten)
Maurice Duruflé : Prélude, uit Suite pour Orgue (opus 5)
Geerten Liefting, orgel
François Borne : Fantaisie Brillante sur ‘Carmen’ Arjanne Bruggeman, fluit
Leo van Lierop, accordeon
Louis Lefébure-Wély : Livraison 7, uit L’Organiste Moderne (1867)Marnix van der Ploeg, orgel
Théodore Dubois :
– Prélude en ut mineur, uit Sept Pièces (1900)
– Cantilène réligieuse, uit Sept Pièces (1900)
Kees Bruggeman, orgel
Jules Grison : Pastorale en LaGerben Mourik, orgel
Maurice Ravel : Adagio assai, uit Pianoconcert in GNicole Kriege-Verhoek, piano
Maurice Ravel: nr. 1 Pavane de la Belle au bois dormant, uit Ma mère l’oye  Joanne Boogaard, piano
Jacques Revaux : My wayAleid van den Berg, piano
Antoine Lefébure-Wély : Sorties nr. 2, 3 en 4, uit Recueil de Pièces (ca. 1825)
Louis Lefébure-Wély : Delen 3 en 4, uit Six Morceaux (opus 38)
Théodore Dubois : Fantasietta avec variations sur un thème provençal (1921)
Ad van Pelt, orgel
Benoît Guillemant : uit Première suite en D La Re, pour deux flutes ou autres instrumentsArie Schüller, harmonium
Jos Vlietstra,
harmoniflute
2018
Jean-Philippe Rameau : La CupisGouwe Hart Orkest o.l.v.
Jacques van der Meer
Antoine Lefébure-Wély : Ancien Noël. Grand Choeur (1825)
Louis Lefébure-Wély :
– Zes stukken in d, uit Vademecum de l’Organiste (1869)
– Venite adoremus (1869) 
Ad van Pelt, orgel
Alphonse Hasselmans :
– Sérénade mélancolique (opus 45), uit Feuilles d’automne
– Schemering (opus 46), uit Feuilles d’automne
– ‘Calme’ (opus 47), uit Feuilles d’automne
Arrianne Schipper, harp
Théodore Dubois : Méditation-Prière voor viool, harp en orgel (opus 17)Arrianne Schipper, harp
Aneke Hiemstra, viool
Ad van Pelt, orgel
Charles Koechlin : Quatorze Pièces (opus 157b)Liselotte Kuling, fluit
Ad van Pelt, piano
Théodore Dubois : Sortie (Grand Choeur), uit Dix Pièces NouvellesJos Moeke, orgel
Théodore Dubois : Méditation-Prière voor viool, harp en orgel (opus 17)Anna Hiemstra, viool
Arrianne Schipper, harp
Ad van Pelt, orgel
Louis Lefébure-Wély : Livraison 6, uit L’Organiste Moderne (1867)
Théodore Dubois : Marche héroïque de Jeanne d’Arc (1888)
Marnix van der Ploeg, orgel
Henri Deshayes : Méditation (opus 22.1)Ronald de Jong, orgel
Gabriel Pierné : Premier Nocturne (opus 31)Ad van Pelt, vleugel
Claude Debussy : Prélude à l’après-midi dún faune
Gabriel Fauré : Cantique de Jean Racine
Noortje Huiskens, fluit
Annemarie de Boer, vleugel
Diverse zangers
Annemarie de Boer, vleugel
Antoine Lefébure-Wély : Sortie du Clergé après le Salut
Théodore Dubois :
– Offertoire en la bémol majeur
– In Paradisum, uit Douze Pièces Nouvelles
– Oraison, uit 42 Pièces
Ad van Pelt, orgel
César Franck : Pseaume 150Chr. Oratoriumkoor Woerden
Arthur Koopman
Ad van Pelt, orgel
César Franck : Pièce V, uit: Cinq Pièces [arr. voor hobo en piano]
Gabriel Pierné : Pièce en sol (opus 5) voor hobo en piano
Anja van der Maten, hobo
Ad van Pelt, piano
2017
Charles Gounod : Kyrie en Gloria, uit Messe BreveKoor ‘Zanglust’
o.l.v. Marcell Vroeijensteijn
Ad van Pelt, orgel
François Joseph Naderman : Sonatina no. 2 (opus 92, nr. 2)Arrianne Schipper, harp
André Caplet : Ecoute, mon coeur; Viens ! Une flûte invisible
Jules Mouquet : La flûte de Pan (opus 15)
Maurice Ravel : Vocalise-Etude en forme de Habanera (1907)
Georges Bizet : Habanera, Près des Remparts de Séville, uit Carmen
Ilona Stokvis, mezzosopraan
Noortje Huiskens, fluit
Annemarie de Boer, piano
Louis Lefébure-Wély : 
– Marche en ut majeur (opus 38.1)
– Deel 10, uit Meditaciones religiosas (opus 122)
Ad van Pelt, orgel
Louis Lefébure-Wély : Grand Offertoire no. 5 (opus 35)Herman van Vliet, orgel
François Couperin : 5 delen uit Messe pour les CouventsKees Bruggeman, orgel
Louis Lefébure-Wély : 5e Livraison, uit L’Office Catholique (opus 148)Arie Schüller, harmonium
Jean-Baptiste Barrière : Sonate 10 (pour 2 violoncelles)Esther van Lohuizen, cello
Ariadne Tenner, cello
2016
Claude Lejeune : Psaume 130, uit Les Psaumes de David (1601)’s OTTO voces
Louis Lefébure-Wély : Deel 2, uit Meditaciones Religiosas (opus 122)
Maurice Duruflé : Chant donné (1953)
Théodore Dubois : 
– Grand Choeur, uit Douze Pièces
– Cantilène religieuse, uit Sept pièces (1900)
Ad van Pelt, orgel
Félix Godefroid : Etude de concert (opus 193)
Louis Spohr : Fantasie in c (opus 35)
Joost Willemze, harp
François Couperin : Kyrie I, uit Messe pour les ConventsNico Weesjes, orgel
Gabriel Fauré :
– Cantique de Jean Racine (opus 11)
– Requiem (opus 48)
Chr. Oratoriumkoor Woerden
Diverse musici
Francis Poulenc : Sonate voor fluit en pianoNoortje Huiskens, fluit
Annemarie de Boer, piano
Camille Saint-Saëns : Le Carnaval des AnimauxNoortje Huiskens, fluit
Annemarie de Boer, piano
Diverse musici
Francis Poulenc : Priez pour paix
Georges Hüe : Soir paien
Eric Satie : La diva de l’empire
Ilona Stokvis, mezzosopraan
Noortje Huiskens, fluit
Annemarie de Boer, piano
Louis Lefébure-Wély : Suite IV Dix Morceaux en la majeur,
uit La Sainte Chapelle (opus 187)
Dick van Dijk, orgel